niedziela, 20 września 2009

Zasilacz wielonapięciowy KoPS

Kolejną konstrukcją znowu jest zasilacz. Tym razem jest on znacznie bardziej skomplikowany. Zasilacz ma służyć jako źródło napięciowe w obudowie euro dla wielu urządzeń podłączonych do niego jednocześnie. W związku z trudno przewidywalnym chwilowym zapotrzebowaniem na moc zasilacz musi mieć wysoką wydajność prądową i charakteryzować się stabilną pracą. Ze względu na wykorzystanie w aparaturze pomiarowej, która pracuje często wiele godzin musi też charakteryzować się niezawodnością.
Parametry zasilacza:
Napięcia i dopuszczalne obciążenia wyjściowe:
2 x +15V / 3A stabilizowane
2 x -15V / 1A stabilizowane
2 x +5V / 3A stabilizowane
1 x -6,5V / 3A niestabilizowane
1 x +60V / 0,1A stabilizowane
W pierwszej kolejności wykonałem projekt prototypu. Następnie projekt ten został przyjęty z wprowadzonymi poprawkami przez mojego opiekuna naukowego. Kolejnym etapem była konstrukcja prototypu. Prototyp był testowany z maksymalnym obciążeniem rezystancyjnym przez kilka godzin.

Rys. 1 - Testy zasilacza. W zlewce oporniki dużej mocy chłodzone wodą. W wodzie widoczny proces dysocjacji.

Zasilacz został wyposażony w bezpieczniki PTC, diody LED sygnalizujące obecność poszczególnych napięć zasilających, duże pojemności filtrujące i stabilizatory napięć. Całość została umieszczona na montażowej blasze aluminiowej. Blacha ta pełni także funkcję radiatora. Zostały na niej umieszczone elementy wydzielające duże ilości ciepła mostki prostownicze i stabilizatory.
Prototyp po pomyślnym przejściu testów został nieznacznie zmodyfikowany i powielony w dziesięciu egzemplarzach.

Rys. 2 - Przygotowanie blach montażowych do zasilaczy.

Brak komentarzy: